Jaka skuteczność wniosku o przywrócenie terminu
Uchybienie terminowi na dokonanie czynności przed organem administracji może mieć poważne konsekwencje dla strony. Ustawodawca przewidział możliwość przywrócenia terminu na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni brak uchybienia bez jego winy.
Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. W praktyce kwestia upływu i ustalenia tego terminu powoduje najwięcej trudności.
Brak winy
Podobnie jak w innych procedurach, Kodeks postępowania administracyjnego w art. 58 § 1 i 2 zawiera uprawnienie dla zainteresowanej strony do przywrócenia uchybionego terminu w czasie 7 dni od ustania tej przyczyny. Strona we wniosku ma obowiązek wykazać brak swojej winy w uchybieniu oraz dopełnić czynności, dla której był określony termin.
Przepis w K.p.a. nie ogranicza uprawnień zainteresowanego do określonego rodzaju terminów. Wobec tego przywróceniu ulegają terminy ustawowe jak i urzędowe do dokonania czynności procesowych. Wyjątkiem będą terminy materialnoprawne, np. terminu uchylenia decyzji w trybie wznowienia postępowania (art. 146 § 1 K.p.a. ) czy terminu stwierdzenia nieważności decyzji (art. 156 § 2 K.p.a. ). Terminy materialnoprawne mogą być przywrócone przepisem ustawy, a przez organ administracji jedynie, gdy możliwość taką przewidują przepisy szczególne.
Jacy zainteresowani
Pojęcie osoby „zainteresowanej” oznacza uczestników postępowania (strony, uczestnicy na prawach strony i inni uczestnicy). W zakres kręgu „zainteresowanych”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta